Renginiai ir naujienos
Kovo 8-oji: ar įgyvendintos moterų teisės Lietuvoje?
Šiandien Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos organizuotoje Tarptautinės moters dienos minėjime buvo apžvelgtos moterų teisių padėtis šiandieninėje Lietuvoje.
Konferenciją moderavusi LSDP informacinio centro vadovė Jolanta Bielskienė pradėdama atkreipė dėmesį, kad Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių. Prisiminta, kad 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos. 1899 m. socialdemokratė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių.
„Moterų padėtis politinėse partijose neatitinka Lygių galimybių įstatymo esmės, nes ne visos partijos siekia lyčių lygybės aukščiausiose valstybės institucijose. Vis dar stereotipiškai aiškinama, kad moterys nenori eiti į politiką, ar kad moterys nėra tinkamai pasirengusios būti sprendimų priėmimo sferose“, - teigė Seimo Moterų parlamentinės grupės pirmininkė prof. Marija Aušrinė Pavilionienė.
Seimo narė doc. Giedrė Purvaneckienė džiaugėsi, kad vyrų ir moterų vaidmenų supratimas keičiasi: jau nėra taip, kad vyras turi sumedžioti mamutą, o moteris turi jį iškepti. Tačiau pastebėjo, kad dažnas Lietuvoje girdamasis, kad turime Prezidentę, turime ministrę moterį, kai tik kalba eina apie vadovaujamas pareigas ir joms keliamas kompetencijas pirmiausiai prisimenami vyrai. Tuomet užmirštama, kad pasiekėme laikotarpį, kai moterys dažnai yra labiau išsilavinusios nei vyrai. Atranka „pagal kompetenciją“ staiga vėl tampa stereotipiška – lyties faktorius tampa lemiamas atrenkant kandidatus.
Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė dr. Margarita Jankauskaitė teigė, kad kai „aktyviau moterys dalyvauja sprendimų priėmimo procese, tuo labiau skatinamas moterų dalyvavimas darbo rinkoje, tuo mažesnė tampa skurdo rizika ir ekonominė nelygybė, todėl valstybėse, kur daugiau moterų parlamente ir profsąjungose, yra ir didesnės pajamos vienam žmogui. Aktyvesnis moterų dalyvavimas priimant sprendimus lemia, kad daugiau lėšų skiriama socialinėms reikmėms, ypač vaikų poreikiams, o valstybės teikiama vaikų iki 3 metų priežiūra sąlygoja mažesnę ekonominę nelygybę ir stiprina viduriniąją klasę“.
Konferencijos dalyvės drauge sutarė, kad būtų simboliška ir prasminga Kovo 8-ąją pažymėti Parlamente. Tą dieną, Seimo nariai, galėtų ne tik apžvelgti kas nuveikta, tačiau imti spręsti ką dar reikia įgyvendinti užtikrinant moterų ir vyrų lygias galimybes Lietuvoje.
Daugiau nuotraukų rasite čia.