• Svarbiausia – žmogus!
    • Svarbiausia – žmogus!
    • Svarbiausia – žmogus!

Socialiniai tinklai

Paieška

Lankomumo statistika

Šiandien571
Vakar726
Šią savaitę2604
Šį mėnesį1297
Viso554620

Dabar svetainėje 38 svečiai (-ių) ir narių nėraRenginiai ir naujienos

Spausdinti

Kova su smurtu prieš moteris - nevienadienė

Ukmergės rajono moterų centras „Gaja“, bendradarbiaudamas su Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos Ukmergės skyriaus Moterų klubu, kartu su savanorėmis moterimis iš kitų organizacijų įgyvendino projektą „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“. Jo metu vyko įvairūs renginiai ukmergiškiams. Projektas finansuotas LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis, laimėjus projektų konkursą „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“.

Pagal ES statistiką, kas ketvirta moteris nuo 15 metų amžiaus, yra patyrusi fizinį ir (arba) seksualinį smurtą. Lietuvoje ši statistika dar nykesnė: smurtą – fizinį, psichologinį, ekonominį ar seksualinį – patiria kas trečia moteris.

Pagrindinė smurto artimoje aplinkoje priežastis – alkoholis, tačiau daug smurto atvejų pasitaiko ir vadinamose „normaliose“ šeimose, tik apie jį sužinome kur kas rečiau, nes tokios šeimos tyli. Dažnai įtardami ar net matydami bei girdėdami, kad yra smurtaujama kitoje šeimoje, pasirenkame nesikišimo poziciją, nes tai, neva, „ne mūsų reikalas“. Tačiau taip neturi būti, nes smurtas ne tik sukelia fizinės sveikatos problemas, bet ir žaloja psichinę sveikatą. Aukų, smurtautojų, jų artimųjų ir mūsų visų. Stresą išgyvena ne tik auka, bet visi šeimos, kurioje smurtaujama, nariai bei jų artimieji. Nesprendžiant problemos, jos mastai tik auga.

Kampanija „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ yra tarptautinė socialinė akcija, pasaulyje minima jau nuo 1991 metų. Šešiolika aktyvumo dienų prieš smurtą įvairiose šalyse skaičiuojamos lapkričio 25 - gruodžio 10 dienomis. Per šį laikotarpį vykdomos įvairios prevencinės akcijos, konferencijos, paskaitos ir kiti renginiai, skirti kovoti su prievarta ir smurtu prieš moteris. Ukmergiškiai į šią prevencinę kampaniją Ukmergės socialdemokračių moterų iniciatyva įsitraukia jau nebe pirmus metus. 2014 ir 2015 metais vyko pėsčiųjų žygiai, Baltojo kaspino akcijos, kuriomis norėta atkreipti visuomenės dėmesį į pačią smurto artimoje aplinkoje problemą, o šiemet įgyvendinta dar daugiau veiklų. 

Šiųmetis projektas „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“ pradėtas 16 kilometrų žygiu už moteris Ukmergės gatvėmis. Žygyje dalyvavo įvairių sričių specialistai, kuriems rūpi smurto tema. Žygiu tradiciškai įprasminta Tarptautinė smurto prieš moteris panaikinimo diena, minima lapkričio 25 d., nuo kurios ir startavo projekto veiklos. Žygį vedė policijos pareigūnas Rolandas Butkus. Jam padedant sudarytas 16 kilometrų maršrutas, kuriuo keliaudami, žygio dalyviai Ukmergės gatvėse taip pat nupiešė simbolinį kaspiną. Žygis užbaigtas aptarimu ir trumpu pristatymu, kas, kovojant su smurtu artimoje aplinkoje, jau daroma Ukmergėje. Apie konkrečias veiklas, kaip teikiama pagalba šeimoms, papasakojo psichologė Jurgita Vasiliauskienė, tiesiogiai dirbanti su smurtautojais bei aukomis. 

Projekto eigoje moterys, socialiniai darbuotojai  ir psichologai buvo pakviesti į diskusiją, kurioje analizuotos bei aptartos tikros, išgyventos, su seksualine prievarta bei prekyba moterimis susijusios,  istorijos. Tokiose situacijose aukos taip įbauginamos, jog praranda bet kokią viltį. Jos ne tik nesikreipia į institucijas, bet dažnai net neturi galimybių pranešti ar susisiekti su savo artimaisiais. 

Vėliau lankytasi Taujėnų, Vidiškių ir Pivonijos seniūnijose, kur vyko susitikimai su moterimis ir  aktyviais bendruomenių nariais, siekiant šviesti kovos su smurtu ir prievarta klausimais. Seniūnijų gyventojoms suteikta informacija, kaip atpažinti smurtą, kokios yra smurto rūšys, kaip dirbama su smurtautoju ir auka. Kalbėta apie tai, jog smurtą patiriančių moterų sveikata yra nuolatinėje rizikoje - išlieka ilgalaikis poveikis tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Labiausia dėl smurto artimoje aplinkoje kenčia vaikai. Jie kaltina save, kad negali keisti situacijos, auga nuolatinės baimės ir streso sąlygomis, todėl negali jaustis pilnavertėmis asmenybėmis. Paskaitas vedė rajono įstaigose dirbančios psichologės Ilona Krasauskienė ir Jurgita Zakarauskienė. 

Kur galima kreiptis, patyrus smurtą, kas konsultuoja ir teikia teisinę pagalbą, sprendžiant ikiteisminius ir teisminius ginčus, informavo Ukmergės rajono savivaldybės Teisės skyriaus specialistė Justina Markevičiūtė. Nustebino statistika: teisinės pagalbos ieško smurtautojai, o nukentėjusiosios lieka ja nepasinaudojusios. 

Tiek psichologinė, tiek teisinė pagalba Ukmergėje, kaip ir visoje Lietuvoje, yra teikiama. Svarbiausia, netylėti. Susitikimų metu išryškėjo tai, jog moterys nedrįsta kreiptis pagalbos. Tai sąlygoja įvairios aplinkybės – moterys nežino, kur galima kreiptis, baiminasi, kad informacija neliks konfidenciali, gėdijasi savo negandos, dėl to ilgus metus tyli ir taikstosi. Kai apie smurtą nepranešama, niekas negali padėti. „Gaila, kad daugeliu atveju pagalbos neįmanoma suteikti, tačiau kalbėtis ir kviesti moteris netylėti yra mūsų projekto tikslas“ -  sako I. Kižienė.

Dar vienas projekto renginys – apsilankymas policijos komisariate. Socialiniai darbuotojai, socialiniai pedagogai ir psichologai buvo pakviesti į pažintinę ekskursiją, kad galėtų iš arčiau susipažinti su policijos pareigūnų darbu, sprendžiant smurtu artimoje aplinkoje atvejus. Dalyviai savo akimis pamatė, kur laikomas smurtautojas, kaip atrodo kameros areštinėje, sužinojo, kokie žingsniai seka nuo tos akimirkos, kai policija gauna pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje. 

Baigiamuoju projekto akcentu tapo gruodžio 9 dieną Ukmergės ligoninėje surengta konferencija bei ligoninės parke įkurdinto moterims skirto suolelio „Artuma“ pristatymas. Ligoninėje vykusioje konferencijoje apžvelgta, kaip sekėsi įgyvendinti projektą, projekto vykdytojos padėkojo projekto partneriams, savanoriams ir ukmergiškiams, prisidėjusiems prie prevencinės akcijos.

Idėjos autorė ir veiklų organizatorė, Ukmergės skyriaus Moterų klubo pirmininkė, Indrė Kižienė pristatė, kas nuveikta ir ko buvo siekiama. „Projekto „Baltojo kaspino akcija Ukmergės rajone“ tikslas - sutelkti kuo daugiau nevyriausybinių organizacijų, socialinių įstaigų specialistų ir fizinių asmenų kovai su smurtu prieš moteris. Per šešiolika dienų, projekto savanorės apkeliavo ne vieną įstaigą, seniūniją ir organizaciją“ –  pasakojo projekto vadovė I. Kižienė.  

Projekto parteriai - Taujėnų, Vidiškių ir Pivonijos seniūnijos, Ukmergės ligoninė, Policijos komisariatas. Prie projekto veiklų įgyvendinimo, informacijos sklaidos bei moterų telkimo prisidėjo socialinės darbuotojos Jurgita Levickienė, Marytė Savickė, Vilma Uselienė, Lina Razumienė. Daug ir aktyviai bendradarbiauta su rajono policijos komisariato atstovais Rolandu Butkumi bei Asta Krogertiene, ligoninės vyriausiuoju Gydytoju Rimvydu Civilka bei jo pavaduotoja Rūta Sriogiene. 

Projektą vainikavo moterims skirto suolelio pristatymas. Skulptorius Viktoras Žentelis sugebėjo suolelį paversti meno kūriniu ir jame įprasminti socialiai jautrią savitarpio pagalbos idėją. Suolelis su globojančiais angelo sparnais pavasarį bus įkurdintas ligoninės parko skverelyje. Tebūna tai ne tik išsikalbėjimo apie nuoskaudas, bet ir moterų svajonių, kurios išsipildytų, suolelis.

Prie šio projekto įgyvendinimo svariai prisidėjo socialiai atsakingi Ukmergės verslininkai. 

 

Skaistė VASILIAUSKAITĖ-DANČENKOVIENĖ

TOP